Möllerova vila

Möllerova vila je někdejším rodinným sídlem, které skýtalo komfortní vybavení. Známý Rakousko-Uherský architekt Anton Möller zpracoval projekt novostavby v roce 1903. Objekt byl dokončen v následujícím roce 1904. Představuje příklad secesní rodinné vily z počátku 20. století, budované s ohledem na zajištění komfortního bydlení i patřičné reprezentace svého stavebníka a vlastníka. Společně s gymnáziem a čtyřmi dalšími vilami tak vznikl ojedinělý soubor staveb postavený v historizujících slozích a vznikla zde promenáda. Dnešní ulice  "Seifertova", kde vila stojí, měla dříve několik názvů: 
- Anton Möller jí dal jméno "Kaiser-Franz-Josefs-Straße" (ulice císaře Františka Josefa)– tak  se jí říkalo     
  do roku 1918. 
- pak se jmenovala "Realschulstraße" 
- od 1938/1939 do roku 1945 se jmenovala  "Peter-Donhäuser-Straße".

 

Dobové fotografie vily krátce po výstavbě.

Promenáda před domemč.p.1740

Třípodlažní budova s mansardami je postavena na vcelku pravidelném čtvercovém půdorysu, z něhož vystupují pouze ústřední rizality a věž vstupního schodiště.  Dispozice domu vychází ze vstupní schodišťové věže osvětlované okny s leptaným sklem (vyrobeno v Plzni), z níž vede široké schodiště do pater. V každém ze třech podlaží  je dochována vstupní hala oddělená od schodiště secesní dřevěnou prosklenou zástěnou, z níž se vchází do přijímacího pokoje s menším pokojem, salonu s honosnými kachlovými kamny a zimní zahradou, ložnice, kuchyně s jídelnou a sociálního zařízení. V polosuterénu byly umístěny obslužné místnosti domu a vstup pro služebnictvo.
 
Okno schodiště s leptanými skly, Zednářský znak nad vstupem     

Zajímavostí vily je zednářský znak nad vstupem do domu na schodišťové věži. Dle střípků zpráv A.M. měl být členem Drážďanské lóže, bohužel jejíarchiv byl zničen při válečném bombardování města Američany.
Ale vraťmě se k domu. Z původní stavby s adresou Varnsdorf, Seifertova 1740 se dochovaly četné umělecko-řemeslné prvky a architektonické detaily, dispozice nebyla žádnými pozdějšími stavebními zásahy narušena. Budova byla sídlem rodiny do konce války. Od roku 1948 do roku 2009 sloužil objekt jako dům městských služeb, bytový dům, sídlo lékaře a po jeho smrti byl delší dobu uzavřen.